Tuesday 19 June
C2
6.30pm
8.30pm
 

International Program #1
International Program #1 repeat

Wednesday 20 June
FC
C1

C2
5.15pm
5.15pm

7.30pm


9.00pm
 

Animation 101 #1
Siggraph 2006 Highlights
presented by Mad Academy
Int’l Program #6:
Digital Panorama

presented by Mad Academy
Roger Ramjet

Thursday 21 June
FC
C1






C2
5.15pm
5.15pm

7.00pm

8.30pm


5.00pm
6.30pm
8.15pm
  Animation 101 #2
Teen Program
presented by Holmesglen TAFE
Careers in Animation Forum
presented by Holmesglen TAFE
A History of CG Animation:
The View from Siggraph

presented by Mad Academy
Student Program #1
International Program #2
International Program #9:
Long Shorts
Friday 22 June
FC
C1



C2
5.15pm
6.15pm
8.15pm

10.00pm
5.00pm
6.30pm
8.00pm
  Animation 101 #3
WIFT Program
International Program #7:
Abstract Panorama

Freaky Friday
Student Program #2
International Program #3
International Program #4
Saturday 23 June
C1






C2
1.30pm
3.15pm
5.00pm

7.15pm


11.00am
1.00pm
2.30pm
4.15pm
5.30pm
7.30pm
9.15pm
  International Program #2 repeat
Masters of Polish Animation #1
Int’l Program #8:
Painting Panorama

Int’l Program #6:
Digital Panorama
repeat
presented by Mad Academy
Kids Program
Student Program #3
Australian Panorama #1
Asiawatch: Best of Indie Anifest
Australian Panorama #2
International Program #5
Late Night Bizarre
Sunday 24 June
C1



C2
1.15pm
3.00pm
4.45pm
6.30pm
1.00pm
2.30pm
4.15pm
6.00pm
8.00pm
10.00pm
  Masters of Polish Animation #2
International Program #3 repeat
International Program #4 repeat
International Program #5 repeat
Student Program #4
Painting Classics
Roger Ramjet repeat
Retrospective: Fred Crippen
Best of the Festival
Best of the Festival repeat
FC = Festival Club
C1 = Cinema 1
C2 = Cinema 2

Sunday 24 June
1.00pm
ACMI Cinema 2
Tickets only $10.00

see also
> Student Program #1: 21 June, 5.00pm
> Student Program #2: 22 June, 5.00pm
> Student Program #3: 23 June, 1.00pm

Media Design School (Auckland), New Zealand
Movement And Stillness
Yi-Hsuan (Kent) Chiu, 1'45 (NZ/Taiwan)
New Bulgarian University, Bulagria
Reflection
Martina Germanova, 1'15
Contrast
Ivaylo Aleksandrov, 1'30
Point Of View
Aleksander Galabov, 2'30
Supinfocom, France
Vague A l'Ame
various, 5'00
Goodbye Canine
various, 5'15
Making Of
various, 5'15
UWE - Uni of West England / Bristol School of Animation, UK
Dweller On The Threshold
Simon Lloyd, 5'30
Revolting Letters
Sarah Chubb, 6'00
Vancouver Film School, Canada
Noche (Flash Film)
Esteban Azuela, 4'00
Polka
Rodolfo Collado, Rodolfo, 5'30
VSUP, Czech
Senses
Veronika Bakosova, 6'45

The Cuckoo
Pavel Kout, 2'15

Victoria College of Arts, Australia
Beyond The Fridge
Sally Bothroyd, 4'30

Muzak Attack
Stuart Murray, 4'30

The Rabbit
Rosalie Osman, 6'00


Admission is restricted to 18+
IMPORTANT: Film classification regulations do not allow us to admit any person under the age of 18 years EXCEPT to the Kids Program, Teen Program, Roger Ramjet & Careers in Animation Forum.

^ top

   
 

MIAF07 ©