monday 22 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
C2
7.00pm

Opening Night: Sneak Peek Premiere Screening

tuesday 23 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
C1








C2
5.15pm


6.15pm


8.00pm


6.30pm
8.15pm

Animation 101 #1:
"Narrative In The Age Of
Modern Animation"

SIGGRAPH Asia Highlights 2008: #1 International Showcase
presented by Qantm College
Sand Animation Panorama - Technique Focus

International Program #1
International Program #7:
Digital Panorama

presented by Qantm College

wednesday 24 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
FC



C1







C2
6.00pm



5.15pm


6.30pm

8.15pm


5.00pm
Music Video Competition
looping till 10pm
(no ticket required)

Animation 101 #2:
"Chainsaw - The View From The Producer's Seat"

International Program #8:
Abstract Panorma

International Program #9:
Long Shorts


International Program #2
BEST OF THE NEXT:
International Graduate Animation Festival

$5 per session - only 20 bucks for the lot!
S1
5.00pm

6.00pm
7.00pm
8.00pm
Program #1:
Australian Student Panorama

Program #2: international
Program #3: international
Program #4: international
thursday 25 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
FC



C1






C2
6.00pm



5.15pm

7.00pm

8.45pm


5.30pm

7.15pm

8.30pm
Installation Animation Comp
looping till 10pm
(no ticket required)

Animation 101 #3:
"Great Moments In History"

Careers in Animation Forum
presented by Holmesglen
London's Calling:
#1 Indie Studio Wrap Up


International Program #10:
New Croatian Animation

Priit Parn Special:
"Life without Gabriella Ferri"

International Program #4
friday 26 june
festival club: 5.30pm - 11.00pm
FC



C1






C2
7.30pm



5.15pm

6.15pm
8.00pm

10.00pm

6.00pm
7.45pm
9.15pm
WIFT Forum:
Women in Production

(no ticket required)

Animation 101 #4:
"Works In Progress"

WIFT Program
Channel 4 (UK) - 25th Anniversary Classics Showcase
ACMI's Freaky Fridays: Tank Girl

International Program #3
Studio Watch: The Mill (UK)
SIGGRAPH Asia Highlights 2008: #2 Asian Showcase
presented by Qantm College
PANORAMA PROGRAMS #1 - #4
$5 per session - only 20 bucks for the lot!
S1
5.00pm
6.00pm
7.00pm
8.00pm
Panorama #1
Panorama #2
Panorama #3
Panorama #4
saturday 27 june
festival club: 12.30pm - 11.00pm
FC






C1








C2

12.30pm


4.00pm




11.30am

1.15pm
3.00pm
4.45pm
6.30pm
8.15pm


4.00pm
6.00pm
7.45pm
9.45pm

Kids Club: Pixel Pinkie
presented by Blue Rocket
(no ticket required)
Australian Filmmakers Forum: Meet The Filmmakers
(no ticket required)

Kids Program
presented by Blue Rocket

International Program #1 repeat
International Program #2 repeat
International Program #3 repeat
International Program #4 repeat
London's Calling: #2The Films That Made A Difference

Australian Panorama
International Program #5
International Program #6
Late Night Bizarre
Warning: This program
contains offensive material
sunday 28 june
festival club: 4.00pm - 10.00pm
C1





C2





MB

2.00pm
3.45pm


5.30pm

4.00pm
5.45pm

8.00pm
10.00pm

9.00pm

International Program #5 repeat 
International Program #7:
Digital Panorama
repeat
presented by Qantm College
International Program #6 repeat

Zagreb Film Tribute Program

Special Guest: Chris Landreth:
Screening and Q&A
 
Best of the Festival
Best of the Festival repeat 


Closing Night After Party
@ Misty Bar



FC
S1
C1
C2
MB


Festival Club - Ground Floor, ACMI
Studio 1 - Level 1, ACMI
Cinema 1 - Level 2, ACMI
Cinema 2 - Level 2, ACMI
Misty Bar - Hosier Lane, ACMI

ACMI Box Office - Level 1



Important
Admission is restricted to 18+
Except for:
Careers in Animation Forum

Kids Program
Kids Club: Pixel Pinkie

Film classification regulations in Australia require all films to either be formally classified OR restricted to an audience of 18 years of age and over. Like most festivals, we do not have the resources to classify films, and it is for this reason alone that we are not able to admit any person under the age of 18 years to the main MIAF screenings.


sunday 28 june 8.00pm
cinema 2
sunday 28 june 10.00pm
acmi cinema 1 (repeat)

Admission age: 18+

 

And the Awards go to...

Best Of Fest
The Spine
Chris Landreth (Canada)


Best Australian
The Bronze Mirror
Susan Danta

Best Australian Student Film
The Last Warhorse
Susan McMinn

Judges Awards

Prog #1 – According To Birds; Linde Faas (Holland)

Prog #2 – Rex The Dog “Bubblelicious”; G. de Crecy (France)

Prog #3 – Around; Ryu Kato (Japan)

Prog #4 – The Employment; Santiago ‘Bou’ Grasso (Argentina)

Prog #5 – This Way Up; Smith & Foulkes (UK)

Prog #6 – The Crumblegiant; John McCloskey (Ireland)

Prog #7 Digital Panorama – Monsieur Cok; F. Dion, R. van den Boom (France)

Prog #8 Abstract Panorama – Bildfenster-Fensterbilder; Bert Gottschalk (Germany)

Prog #9 Long Shorts – Kitchen Dimensions; Priit Tender (Estonia)

Prog #10 New Croatian Animation – She Who Measures; Velijko Popovic

Late Night Bizarre – Superjail; Aaron Augenblick (USA)

SIGGRAPH #1 - Monsieur Cok; F. Dion, R. van den Boom (France)

SIGGRAPH #2 – Kudan; Taku Kimura (Japan)

Sand Panorama – Hungu; Nicolas Brault (Canada)

Best Of The Next (International) – Urs; Moritz Mayenhofer (Germany)

Kids – Lost And Found; Phil Hunt (UK)

Music Video – Troista “Three Angels”; Yulia Rudtskaya (Belarus)

Installation – Construction 76; Lia (Austria)


Audience Awards


Prog #1 – I Am So Proud Of You; Don Hertzfeldt (USA)

Prog #2 – Rex The Dog “Bubblelicious”; G. de Crecy (France)

Prog #3 – Codswallop; The Brothers McLeod (UK)

Prog #4 – Muto; Blu (Italy)

Prog #5 – This Way Up; Smith & Foulkes (UK)

Prog #6 – The Reason I Collect; Emma Curtis (UK)

Prog #7 Digital Panorama – Dix/Ten; Bif (France)

Prog #8 Abstract Panorama – Without You; Tal Rosner (UK)

Prog #9 Long Shorts – Varmints; Marc Craste (UK)

Prog #10 New Croatian Animation – She Who Measures; Velijko Popovic

Late Night Bizarre – Fantasie In Bubblewrap, Arthur Metcalf (USA)

SIGGRAPH #1 – Harmonix “Rockband”; Pete Candeland (UK)

SIGGRAPH #2 – Outer Planet; Lee Seung Wook (South Korea)

Sand Panorama – Footprints; Franziska Bachmaier (Germany)

Best Of The Next (Australian) – Beware of the Black Dog; Frank Candiloro

Best Of The Next (International) – Trickster; Alexander Pohl (Germany)

Kids – Lost And Found; Phil Hunt (UK)



MIAF’s big night screens a collection of films selected for awards by our judges and audience, winding up with ‘Best Australian Film’ and the overall ‘Best Of The Festival’.

We’ve been known to slip in a masterpiece that somehow got overlooked for an award and there’ll be a sneak preview of next year’s MIAF.

This joyously unpredictable collection of highlights from the week-long festival will be the last chance to catch these films before we pack ‘em up and send ‘em on to their next festival in lands far, far away.

Tickets for Best Of The Fest always sell out fast… so book early!



 

       
© MIAF09