monday 22 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
C2
7.00pm

Opening Night: Sneak Peek Premiere Screening

tuesday 23 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
C1








C2
5.15pm


6.15pm


8.00pm


6.30pm
8.15pm

Animation 101 #1:
"Narrative In The Age Of
Modern Animation"

SIGGRAPH Asia Highlights 2008: #1 International Showcase
presented by Qantm College
Sand Animation Panorama - Technique Focus

International Program #1
International Program #7:
Digital Panorama

presented by Qantm College

wednesday 24 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
FC



C1







C2
6.00pm



5.15pm


6.30pm

8.15pm


5.00pm
Music Video Competition
looping till 10pm
(no ticket required)

Animation 101 #2:
"Chainsaw - The View From The Producer's Seat"

International Program #8:
Abstract Panorma

International Program #9:
Long Shorts


International Program #2
BEST OF THE NEXT:
International Graduate Animation Festival
$5 per session - only 20 bucks for the lot!
S1
5.00pm

6.00pm
7.00pm
8.00pm
Program #1:
Australian Student Panorama
Program #2: international
Program #3: international
Program #4: international
thursday 25 june
festival club: 5.30pm - 10.00pm
FC



C1






C2
6.00pm



5.15pm

7.00pm

8.45pm


5.30pm

7.15pm

8.30pm
Installation Animation Comp
looping till 10pm
(no ticket required)

Animation 101 #3:
"Great Moments In History"

Careers in Animation Forum
presented by Holmesglen
London's Calling:
#1 Indie Studio Wrap Up


International Program #10:
New Croatian Animation

Priit Parn Special:
"Life without Gabriella Ferri"

International Program #4
friday 26 june
festival club: 5.30pm - 11.00pm
FC



C1






C2
7.30pm



5.15pm

6.15pm
8.00pm

10.00pm

6.00pm
7.45pm
9.15pm
WIFT Forum:
Women in Production

(no ticket required)

Animation 101 #4:
"Works In Progress"

WIFT Program
Channel 4 (UK) - 25th Anniversary Classics Showcase
ACMI's Freaky Fridays: Tank Girl

International Program #3
Studio Watch: The Mill (UK)
SIGGRAPH Asia Highlights 2008: #2 Asian Showcase
presented by Qantm College
PANORAMA PROGRAMS #1 - #4
$5 per session - only 20 bucks for the lot!
S1
5.00pm
6.00pm
7.00pm
8.00pm
Panorama #1
Panorama #2
Panorama #3
Panorama #4
saturday 27 june
festival club: 12.30pm - 11.00pm
FC






C1








C2

12.30pm


4.00pm




11.30am

1.15pm
3.00pm
4.45pm
6.30pm
8.15pm


4.00pm
6.00pm
7.45pm
9.45pm

Kids Club: Pixel Pinkie
presented by Blue Rocket
(no ticket required)
Australian Filmmakers Forum: Meet The Filmmakers
(no ticket required)

Kids Program

presented by Blue Rocket
International Program #1 repeat
International Program #2 repeat
International Program #3 repeat
International Program #4 repeat
London's Calling: #2The Films That Made A Difference

Australian Panorama
International Program #5
International Program #6
Late Night Bizarre
Warning: This program
contains offensive material
sunday 28 june
festival club: 4.00pm - 10.00pm
C1





C2





MB

2.00pm
3.45pm


5.30pm

4.00pm
5.45pm

8.00pm
10.00pm

9.00pm

International Program #5 repeat 
International Program #7:
Digital Panorama
repeat
presented by Qantm College
International Program #6 repeat

Zagreb Film Tribute Program

Special Guest: Chris Landreth:
Screening and Q&A
 
Best of the Festival
Best of the Festival repeat 

Closing Night After Party
@ Misty Bar



FC
S1
C1
C2
MB


Festival Club - Ground Floor, ACMI
Studio 1 - Level 1, ACMI
Cinema 1 - Level 2, ACMI
Cinema 2 - Level 2, ACMI
Misty Bar - Hosier Lane, ACMI

ACMI Box Office - Level 1



Important
Admission is restricted to 18+
Except for:
Careers in Animation Forum

Kids Program
Kids Club: Pixel Pinkie

Film classification regulations in Australia require all films to either be formally classified OR restricted to an audience of 18 years of age and over. Like most festivals, we do not have the resources to classify films, and it is for this reason alone that we are not able to admit any person under the age of 18 years to the main MIAF screenings.



wednesday 24 june
studio 1 (level 1)

5.00pm | program #1: australian student panorama
6.00pm | program #2: international
7.00pm | program #3: international
8.00pm | program #4: international


Make a night of it!
...only $5.00 a session ( 20 bucks for the lot!)
2008 sessions sold out! So book early, as seats are limited.
Admission age: 18+

 

Beware of the Black Dog

Building on last festival’s sold-out ‘Best Of The Next’, this one-night festival of four distinct programs of animation from more than 60 schools provides a special platform for young and emerging animators from Australia and around the world.

ACMI's brand spanking new Studio 1 space on level 1 has opened, replacing the old Screen Pit downstairs. The set up is similar - relaxed and informal - but you won't be watching the whole program on an angle! Yay! The screen is positioned in front of the seating, making your marathon night of student and graduate film watching even sweeter!

The first screening starts at 5pm and there is a new screening each hour on the hour until all four programs have been shown and the Music Video Competition runs in the MIAF Club the same night.

You will need to purchase a ticket for each session you want to see, so if you decide to miss a session (eg, check out the Music Video screening or any of the awesome programs in the main cinemas), space can be opened up for new folk to come on in.

5.00pm | program #1: australian student panorama

The Last Warhorse

Caught and Bowled

The Hollow tree

Hot Air

Minty Marrows

 

The Last Warhorse
Susan McMinn
2008, 2'30

Eggshells
Zahra Zainal
2008, 3'15

Caught And Bowled
Kathryn Parker
2008, 1’15

Ohlos
Felipe Ludwig
2008, 1’00

The Hollow Tree
Ed Coy
2008, 8'00

Waltz Brilliant
Wei Ning
2008, 3'15
Pedestrians waltz through the rain in a choreographed commute.

Restraint
Rosie Mackay
2008, 6'00

Hot Air
Erin Ricardo
2008, 1'45
A set of helium balloons engage in some good, old fashioned hand-to-hand combat.

Beware Of Black Dog
Frank Candiloro
2008, 8'00
After defeating his nemasis, what does a washed up superhero do with his time?

Oak Tree Lane
Haydn Kwan
2008, 4'00

Minty Marrows
Sam Yang
2008, 3'30

Light
Wanghua Hunag
2008, 5'30

^ top

6.00pm | program #2: international

Frat
Sebastian Durand, Julien Limon, Auretien Peis, Cedric Trezeguet
Germany, (ESMA), 9’45

My Tough Animation Project
Reggie Schickel
USA, 6’15

Signalis
Adrian Fluckiger
Switzerland, (HGK), 4’45

Tale Of Rock
Steven Payne, John Godwin
UK, (Hertfordshire), 4’00

The Laboratory Animal
Mark Smith
New Zealand, (Media Design School), 2’15

The Coin
Hsun-Chun Chuang
Taiwan, (National Taiwan University of Science & Technology), 5’30

Hanna Was A Moron
Ferderico Martin
Germany, (Kunsthochschule Kassel), 1’15

Seconde Classe
Boris Belghiti
France, (Emile Cohl), 5’30

Ocean Size
Romain Journderu, Adrien Chartie, Gilles Mazieres, Fabien Thareru
France, (Supinfocom), 7’45

6.00pm | program #3: international

Les Voyageurs

Trickster

The Airship Danger
Erik Benson
USA (Calarts) 3’30

Accro
David Martin, Marie Opran, Leonard Cohen
France (ENSAD), 3’00

Yankee Girl
Celine Desrumaux, Gary Levesque, Antoine Perez, Francois Pons
France (Supinfocom) 4’45

The Last Temptation Of Crust
Dax Norman
USA, (Ringling), 2’45

2
Zhi Jin
Korea, (Seoul National University), 4’30

Les Voyageurs
Agnes Chevreau
France, (EMCA), 3’15

The Deeply Concerning Dreams of Jayne Fortesque
Jayne Fortesque, Alice Dunseath
UK, (Goldsmith) 4’30

Rainbow Slide
Sarka Stosarowai
Czech Republic, (Zlin), 3’15

Trickster
Alexander Pohl
Germany, (HFF “Konrad Wolf”) 15’30

6.00pm | program #4: international

IO

Cafe Voyeur

La Theorie Des Ensembles

I Have Seen The Future
Cam Christiansen
Canada, 6’00

Boyhive
Jason Boesch
USA, (Calarts), 2’45

Le Son Du Pignon
David Martin
France, (ENSAD), 2’30

IO
Alex Ward, Rob Nelson, James Swindells
UK, (Bournemouth), 3’15

Café Voyeur
Low Don
USA, (SCAD), 2’30

La Theorie Des Ensembles
Juliette Hamon Damourette, Marc Herichor, Jao-Eka M’Chamgama
France, (ENSAD), 4’15

Snegur
Anastasiya Sokolova
Russia, 5’45

Feet On The Floor
Franz Kirchner
France, (La Poudriere), 4’30

Bus Stop Boogaloo
Gus Hughes, Paulina Brinck
UK, (Institute Of Digital Inovation, The University of Teesdale) 4’45

Urs
Moritz Mayerhofer
Germany, (Filmakademie Baden-Wurttemberg), 9’00



 

       
© MIAF09