follow us on facebook follow us on twitter check out the program for MIAF11 updates, news and photos grab your all important tix press folk... head here! enter your film check out previous festivals let us come to you support miaf in the best way possible our fabulous partners and supporters how to get in touch with us
 
 
enable pop up windows, or click 'downloads'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

SUNDAY 19 JUNE
Cinema 1
Best of The Next:
International Graduate Festival

3.30pm BOTN 1: RCA 2010 Showcase 15+
4.30pm BOTN 2: International Program 15+
5.30pm BOTN 3: International Program 15+
6.30pm BOTN 4: Australian 15+

MONDAY 20 JUNE
Cinema 2
7.00pm MIAF Opening Night Gala Screening 18+

TUESDAY 21 JUNE
Festival Club: 5.00pm - 10.00pm
6.30pm Installation Collection all ages (FREE)
Cinema 1
5.15pm Animation 101: Pause Fest -
Future Vision
18+
6.30pm Focus On Poland 1 18+
8.15pm New York Who’s Who 18+
Cinema 2
6.15pm International Program 1 18+
8.00pm SIGGRAPH Highlights,
presented by RMIT
15+

WEDNESDAY 22 JUNE
Festival Club: 5.00pm - 10.00pm
6.30pm Music Video Program all ages
(FREE)
Studio 1
5.00pm Panorama 1 18+
6.00pm Panorama 2 18+
7.00pm Panorama 3 18+
8.00pm Panorama 4: Australian 18+
Cinema 1
5.15pm Animation 102: Gaming Culture In Animation 18+
6.15pm Focus On Poland 2 18+
8.00pm International Program 6: Abstract 18+

THURSDAY 23 JUNE
Festival Club: 5.00pm - 10.00pm
Cinema 1
5.15pm Animation 103: Making a Cut-out Film,
My Good Half - a work in progress
18+
6.00pm Supinfocom: Le Lab d’Images Project 18+
7.00pm Careers in Animation Forum,
presented by Holmesglen
(all ages) (FREE)
8.30pm RCA 25th Anniversary Retrospective 18+
Cinema 2
6.15pm International Program 2 18+
8.00pm International Program 7: Long Shorts 18+

FRIDAY 24 JUNE
Festival Club: 5.00pm - 10.00pm
Cinema 1

5.15pm Animation 104: Multi-platforms, Animation In All The Right Places 18+
6.15pm UPA 1: The UPA Style (all ages)
7.45pm The Animate Collection - UK 18+
Cinema 2
6.00pm International Program 8:
Supinfocom Is Back
18+
8.00pm International Program 3 18+

SATURDAY 25 JUNE
Festival Club: 12.00pm - 11.00pm
Cinema 1

11.30am Kids Program (all ages)
3.00pm International Program 1 (Repeat) 18+
4.30pm International Program 2 (Repeat) 18+
6.00pm Six Pack Film Tribute Program 18+
7.30pm UPA 2: The Story Of UPA
& The Classics
(all ages)
9.00pm Focus on Poland 3 18+
Cinema 2
2.00pm Mister Magoo Collection (all ages)
3.15pm Sky Song (Mati Kutt, Estonia) 18+
4.15pm Australian Showcase 18+
6.15pm International Program 4 18+
7.45pm International Program 5 18+
9.30pm Late Night Bizarre 18+

SUNDAY 26 JUNE
Festival Club: 4.00pm - 10.00pm
Cinema 1

3.00pm International Program 3 (Repeat) 18+
4.30pm International Program 4 (Repeat) 18+
6.00pm International Program 5 (Repeat) 18+
Cinema 2
4.00pm Technique Focus: Cut-Outs 18+
5.30pm Feature: “Good Bye Mister Christie”
(Phil Mulloy, UK)
18+
8.00pm Best Of The Fest 18+
10.00pm Best Of The Fest (Repeat) 18+

* programs and times are subject to change

 


Important
Admission is restricted to 18+, except where noted:

> BOTN 1: RCA 2010 Showcase 15+
> BOTN 2: International Program 15+
> BOTN 3: International Program 15+
> BOTN 4: Australian 15+
> SIGGRAPH Highlights, presented by RMIT 15+
> Careers Forum,
presented by Holmesglen
(all ages)
> UPA 1: The UPA Style (all ages)
> Kids Program (all ages)
> UPA 2: The Story Of UPA &
The Classics
(all ages)
> Mister Magoo Collection (all ages)

Film classification regulations in Australia require all films to either be formally classified OR restricted to an audience of 18 years of age and over. Like most festivals, we do not have the resources to classify films, and it is for this reason alone that we are not able to admit any person under the age of 18 years to the main MIAF screenings.


presented by

 

... AND THE RESULTS ARE!

Best Of The Fest


Love & Theft

Director: Andreas Hykade
Producer: Thomas Meyer-Hermann

Germany, 6'49, 2010


Best Australian Film


Polo's Robot

Director: Peter Lowey
Producer: Melanie Brunt

Australia, 9'00, 2010

 

Special Mentions - Australian


Zero

Director/Producer: Christopher Kezelos
Australia, 12'32, 2009


Press +

Director/Producer: Benjamin Ducroz

Australia, 1'30, 2009


The Show

Director/Producer: Rebecca Hayes

Australia, 4'25, 2010

Best Of The Next (Student) – Australian


If This Ain't Real

Director: Matt Greenwood

Australia, 7'39, 2010

Best Of The Next (Student) – International


Lose This Child

Directors: Yuval Nathan, Merav Nathan

Israel, 3'25, 2010

 

Program Winners – Judges Choices

International Program #1
Nachtspel
Directors: Ben Gijsemans, Nicolas Keppens

Belgium, 3'24, 2010

International Program #2
The Keeper
Director: Katharina Huber

Germany, 4'23, 2010

Special Mention
Little Quentin
Directors: Albert 't Hooft, Paco Vink

Holland, 9'35, 2010

International Program #3
Paths Of Hate
Director: Damian Nenow

Poland, 10'00, 2010

International Program #4
Sunday / Dimanche
Director: Patrick Doyon

Canada, 9'50, 2011

Special Mentions
Battenberg
Director: Stewart Comrie

UK, 12'15, 2010
Chernokids
Directors: Matthieu Bernadat, Nils Boussuge, Florence Ciuccoli, Clement Deltour, Marion Petegnief

France, 6'54, 2010

International Program #5
Love & Theft
Director: Andreas Hykade

Germany, 6'49, 2010

International Program #6: Abstract Showcase
CMYK
Director: Marv Newland

Canada, 7’13, 2011

International Program #7: Long Shorts
Journey To Cape Verde
Director: Jose Miguel Ribeiro

Portugal, 17'00, 2010

Special Mention
The External World
Director: David OReilly

Germany, 14’55, 2010

International Program #8: Supinfocom IS Back!
D'Une Rare Crudite
Directors: Emilien Davaud, Jeremy Mougel, Marion Szymczak

France, 7'40, 2010

Special Mentions
Slim Time
Directors: Bertrand Avril, Pierre Chomarat, David Dangin, Thea Matland

France, 7'55, 2010
Meet Buck
Directors: Denis Bouyer, Yann De Preval, Vincent E. Sousa, Laurent Monneron

France, 4'16, 2010

Technique Focus – “Cut-Outs”
The Collagist
Directors: Amy Lockhart, Marc Bell

Canada, 2'00, 2009

SIGGRAPH Wrap-Up
Loom
Directors: Ilija Brunck, Jan Bitzer, Csaba Letay

Germany, 5'20, 2010

Kids Program
Equal first:
Mobile
Director: Verena Fels

Germany, 6'24, 2010
The Gruffalo
Jakob Schuh, Max Lang

UK, 27'00, 2009

 

Program Winners – Audience Vote

International Program #1
Get Real!
Director: Evert de Beijer

Holland, 11'27, 2010

International Program #2
Pixels
Director: Patrick Jean

France, 2'35, 2010

International Program #3
Paths Of Hate
Director: Damian Nenow

Poland, 10'00, 2010

International Program #4
The Gloaming
Director: NoBrain

France, 14’00, 2010

International Program #5
Love & Theft
Director: Andreas Hykade

Germany, 6'49, 2010

International Program #6
Metropolis
Director: Mirai Mizue

Japan, 4'45, 2009

International Program #7
The External World
Director: David OReilly

Germany, 14’55, 2010

International Program #8
Meet Buck
Directors: Denis Bouyer, Yann De Preval, Vincent E. Sousa, Laurent Monneron

France, 4'16, 2010

Technique Focus – “Cut-Outs”
Viliam
Director: Veronika Obertova

Slovakia, 7'00, 2010

SIGGRAPH Wrap-Up
Loom
Directors: Ilija Brunck, Jan Bitzer, Csaba Letay

Germany, 5'20, 2010

Late Night Bizarre
Arts And Crafts Spectacular #1
Directors: Sebastien Wolf, Ian Ritterskamp

Germany, 1'12, 2010

 

sunday 26 june, 8.00pm - SOLD OUT
cinema 2
sunday 26 june, 10.00pm (repeat)
(plenty of tickets still available)
cinema 2
(unclassified 18+)


photo: Ben Landau

MIAF’s big night screens a collection of films selected for awards by our judges and audience, winding up with ‘Best Australian Film’ and the overall ‘Best Of The Festival’.

This joyously unpredictable collection of highlights from the week-long festival will be the last chance to catch these films before we pack ‘em up and send ‘em on to their next festival in lands far, far away. Come one! Come all!

Tickets get snapped up quickly... so book nice n early!

 

Don't forget to head across the road to Misty Bar for one last hoorah after the 8pm screening!



> www.mistymelbourne.com


 




 

     
© MIAF11