FULL SCHEDULE
PROGRAMS AT A GLANCE

TICKET/PASS INFO

CATALOGUE
PRINTED PROGRAM
FILMS A-Z
FILMS BY COUNTRY

DOWNLOADS

 

You can also download the MIAF Pass/Multi session booking form which doubles as a schedule.
MIAF Pass Booking Form & Schedule

 

THURSDAY 19 JUNE
     
Cinema 2 7.00pm OPENING NIGHT Sneak Peek Gala Screening  15+
 
FRIDAY 20 JUNE
     
Cube 9.30am RENDER Animation Conference Day 1  15+
     
Cinema 1 6.00pm FEATURE: The Stressful Adventures Of Boxhead & Roundhead  15+
  8.00pm McLaren’s Influences - 100th Anniversary Tribute  15+
 
SATURDAY 21 JUNE
     
Cube 10.00am RENDER Animation Conference Day 2  15+
     
Studio 2 9.30am Animate With Creative Coding  15+
     
Cinema 2 6.00pm Australian Showcase  15+
  8.00pm International Program #1  15+
  9.30pm Late Night Bizarre  18+
 
SUNDAY 22 JUNE
     
Studio 1 1.00pm Animation Industry Opportunities & WorkflowS: Autodesk Aust 15+
  3.30pm Outside The Box – Sabrina Schmid (UK)  15+
  4.00pm Installation Animation Programs #1, #2, #3, #4 (every 40mins)  all ages
  6.30pm Music Video Program  all ages
    Today's Studio 1 Programs presented in association with AUTODESK/DIGISTOR
     
Cinema 1 2.30pm Best Of The Next #1: International  15+
  3.30pm Best Of The Next #2: International  15+
  4.30pm Best Of The Next #3: International  15+
  5.30pm Best Of The Next #4: Australian  15+
    Best of the Next is presented in association with STUDIO MOSHI
  7.30pm Sacrebleu Showcase & Paris Programs Launch  15+
 
MONDAY 23 JUNE
     
Studio 1 5.15pm Animation 101: Hannes Rall (Germany/Singapore)  15+
  6.45pm BLEND SYMPOSIUM #1: In Defence Of Rotoscoping  15+
    presented in association with DEAKIN UNIVERSITY
  8.30pm Panorama #1: International  15+
     
Cinema 1 6.15pm International Program #2  15+
  8.00pm South American Showcase #1: Style Guide  18+
 
TUESDAY 24 JUNE
     
Studio 1 5.15pm Animation 102: Nadia Micault (France)  15+
  6.45pm BLEND SYMPOSIUM #2: Two Films, Two Visions  15+
    presented in association with DEAKIN UNIVERSITY
  8.30pm Panorama #2: International  15+
     
Cinema 1 6.15pm International Program #3  15+
  8.00pm South American Showcase #2: Stories, Myths & Music  18+
 
WEDNESDAY 25 JUNE
     
Studio 1 5.15pm Animation 103: Dirk de Bruyn (Aus)  15+
  6.45pm BLEND SYMPOSIUM #3: Blend Films  15+
    presented in association with DEAKIN UNIVERSITY
  8.30pm Panorama #3: International  15+
     
Cinema 1 6.15pm South American Showcase #3: Indie Showcase  18+
  8.00pm 3 Days In Paris - New #1  15+
 
THURSDAY 26 JUNE
     
Cinema 1 5.30pm Panorama #4: Australian  15+
  7.00pm Careers in Animation Forum, presented by HOLMESGLEN  all ages
  8.30pm International Program #7: Abstract Showcase  15+
 
FRIDAY 27 JUNE
     
Studio 1 9.30am Story Orgy – Kevin D.A. Kurytnik (Canada)
    presented in association with AUTODESK/DIGISTOR
  5.15pm Animation 104: Andrew Knight (AUS) - MACHINIMATING  15+
  6.45pm BLEND SYMPOSIUM #4: 3D Stereoscopic Animation  15+
    presented in association with DEAKIN UNIVERSITY
     
Cinema 1 6.15pm International Program #4  15+
  8.00pm Quickdraw Animation Society: impact  15+
 
SATURDAY 28 JUNE
     
Cinema 1 11.00am Kids Program 3-8yrs  all ages 
  1.00pm International Program #1  REPEAT  15+
  3.00pm International Program #2  REPEAT  15+
  4.45pm International Program #5  15+
  6.30pm Quickdraw Animation Society 30th Anniversary Retrospective  15+
  8.15pm International Program #3  REPEAT  15+
     
Cinema 2 4.00pm 3 Days In Paris - New #2  15+
  6.00pm International Program #6  18+
  7.45pm Chris Sullivan (USA): Shorts Collection  18+
  9.30pm Late Night Macabre  18+
 
SUNDAY 29 JUNE
     
Cinema 1 4.00pm International Program #4  REPEAT  15+
  5.45pm International Program #5  REPEAT  15+
     
Cinema 2 2.45pm 3 Days In Paris - Historical  15+
  5.00pm FEATURE: ‘Consuming Spirits’, Chris Sullivan (US) + Q&A  18+
  8.00pm Best Of The Fest  18+
  10.00pm Best Of The Fest  REPEAT  18+

 

 
       
 
 


   
       

All content copyright © MIAF14